Možnosti turistiky a cykloturistiky

 

Javorníky a Beskydy patria k tradičným a veľmi obľúbeným turistickým a cykloturistickým destináciám. Nachádzajú sa v nich nekonečné možnosti pre pešiu turistiku vo forme náučných a turistických chodníkov a cyklotrás pre cestné i horské bicykle. Nádherná krajina, ktorou prechádzajú jednotlivé trasy poskytuje svojim návštevníkom krásne výhľady, priam idylické doliny, horské lúky a pasienky, rozsiahle lesy, bohatú faunu i flóru a charakter kopaničiarskej histórie. Turistické chodníky a cyklotrasy sú určené nielen pre tých náročných a skúsených, ale aj pre rodiny s deťmi. Sú ideálnym miestom pre školské výlety a školy v prírode. Takáto rozmanitá je príroda v okolí nášho hotela. 

 

 

 

 

 

 

Cez najkrajšie miesta vás prevedú značené turistické chodníky a smerovníky. Trasy si ľahko nájdete a naplánujete cez www.hiking.sk. Prehľad cyklo máp nájdete aj na https://tn.cykloportal.sk/cyklotrasy. Podľa vašej zdatnosti a časových možností si určite nájdete pešiu či cyklo turistiku v blízkom či vzdialenejšom okolí. Vybrať sa môžete do Javorníkov, Beskýd, Strážovských a Súľovských vrchov, ale aj vzdialenejšej a podmanivej Malej a Veľkej Fatry.

 

 

 

 

Krásnou a dostupnou turistikou aj pre deti je cesta cez náučný chodník Tri skaly, ktorá vedie až k drevenej rozhľadni Púchovskej doliny na kopci Tlstá hora(651 m. n. m.). Chodník má celkovú dĺžku 13 km a je určený nielen pre peších turistov, ale aj pre cykloturistov. Pri prechode chodníkom sa postupne dostanete k trom skalným útvarom Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Turisti majú k dispozícii 4 drevené zastrešené posedy a viaceré informačné tabule so zaujímavosťami o danej lokalite. Vyhliadková veža nad obcou Dohňany má 6 poschodí a celkovú výšku 21,5 m vďaka ktorej je pri dobrej viditeľnosti vidieť Javorníky, Martinské hole, Malú Fatru, Strážovské či Kysucké vrchy. Bola sprístupnená v októbri 2009 a od roku 2010 je zaradená medzi turistické známkové miesta. Vstup je bezplatný.

 

 

 

 

 

 

Z Čertova (časť obce Lazy pod Makytou) je východisko na viacero turistických chodníkov. K najkrajším patrí chodník po hrebeni Javorníkov cez horský hotel Portáš. Krásnu turistiku zažijete na vrch Makyta v západnej časti Javorníkov (923 m. n. m.), ktorý sa považuje za jeden z najkrásnejších vrchov česko-slovenského pomedzia a vedie k nemu značený zelený turistický chodník. 

 

 

 

 

V okolí Púchova je známa Púchovská skala, ktorá má bohatú a slávnu históriu ešte z čias pravekej kultúry. K skale sa traduje aj povesť zachytená Jankom Matuškom, v ktorej sa hovorí, že na Veľký piatok sa jej bralo otvára a z útrob vykúkajú rozprávkové poklady. V minulosti sa z nej ťažilo aj preto je jej dnešná podoba výrazne zmenená a slúži ako oddychová a turistická lokalita. Z vrcholu sú krásne výhľady a pod ním altánok s možnosťou posedenia. Na Púchovskú skalu vedie turistický chodník z mesta Púchov. 

 

 

 

 

 

 

Z kúpeľov Nimnica (vzdialené autom/autobusom cca 35 minút) si môžete vychutnať nádhernú turistickú trasu, ktorá vás prevedie cez vrchy Holíš (533,2 m), Dielo (528 m), Klapy(653,7 m), Lopatinu (583,3 m) a Vysoké (572,1 m). Plynule sa tak dostanete na Považský hrad. Celá trasa je určená na celodenný výlet.

 

 

 

 

Náročnejšou turistikou je aj turistická trasa, ktorou sa dostanete až na Vršatec a náučný chodník Vršatecké bralá. Trasa vedie cez Keblie – Hornú Breznicu – Lednicu – Červený Kameň – Sedlo Chotuč – Vršatecké Podhradie. Navedie vás modrá, žltá a následne zelená turistická značka. Dĺžka trasy je 21,3 km a čas 5 hodín 50 minút.

Ak by ste si nevedeli vybrať z ponúkaných trás, jednoducho sa treba vybrať na Beskydsko – Javornícku magistrálu, ktorá sa v zimnej sezóne využíva na bežkovanie a v iných ročných obdobiach je ideálna na krátke i dlhé pešie a cyklo výlety.

 

 

 

 

 

 

Určite vyskúšajte previezť sa cyklotrase č. 5314, ktorou budete prechádzať cez nasledovné miesta: Lúky - Lazy pod Makytou - Čertov – hotel Portáš - Sedlo pod Malým Javorníkom. Značená cyklotrasa sa začína v obci Lúky (vzdialenej od nášho hotela 11 km) a jej celková dĺžka je 11 km. Na jej konci sa dostanete na značenú cyklotrasu 2307.

Odporúčame vám previezť sa po Vážskej cyklomagistrále, ktorá predstavuje diaľkovú trasu spájajúcu Kysuce a horné Považie so stredným a dolným Považím. Trasy sú stredne náročné a vedú po účelových asfaltových komunikáciách, hrádzach a cestách. Počas jazdy na bicykloch natrafíte na mnohé pamiatky ako sú hrady, kaštiele, rôzne historické zaujímavosti a spoznáte tak veľa nových miest a dedín, z ktorých každá má svoje osobité čaro.

 

 

 

 

Vyskúšajte tiež Bikepark v areáli SKI Čertov, ktorý bikerom ponúka možnosť vyšantiť sa cez leto na svahoch, ktoré v zime patrili lyžiarom. K dispozícii máte dve trate - DH a Freeride. Lanovka vás aj s vaším bikom vyvezie v čase medzi 12:00 a 17:00 za cenu 6,- €. V areáli je tiež možnosť zapožičať si horské bicykle. 

  Bikepark v areáli SKI Čertov

 

 

Pozrite si všetky trasy a naplánujte si vlastnú trasu

 

Turistická mapa

 

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia