Za kultúrou a pamiatkami v okolí Púchova a Čertova

 

Nielen krásna príroda, v ktorej sa nachádza hotel František bude cieľom vašich výletov. Spoznávať môžete aj iné zaujímavosti v bližšom i vzdialenejšom okolí. Ponúkame vám niekoľko tipov na výlety pre výlety s deťmi ale aj pre dospelých. 

 

 

Priamo v obci Lazy pod Makytou, v ktorej sa nachádza aj náš hotel môžete obdivovať viaceré pamiatky. Či už je to katolícky klasicistický kostol Panny Márie z roku 1801 (ktorý je postavený na miesto staršieho dreveného kostola a nachádzajú sa v ňom zvony z dreveného kostola z roku 1721) alebo evanjelický chrám postavený v roku 1846. Obecné kino funguje súčasne ako dom histórie, v ktorom sú verejnosti predstavované dobové fotografie a dokumenty. Z nich sa dozviete mnohé zaujímavé informácie o dejinách Lazov pod Makytou a významných osobnostiach, ktoré sú s obcou spojené.

 

 

 

 

 

 

V blízkosti obce sa nachádza aj Pomník padlých hrdinov Mladoňov, ktorý slúži ako pamiatka vojakov padlých v 2. svetovej vojne. Pripomína mladoňovskú tragédiu, ku ktorej došlo v miestnej časti Mladoňov v októbri 1944 a počas ktorej boli mnohí miestni obyvatelia za pomáhanie partizánom usmrtení fašistami a ich domy boli vypálené. Pomník padlých hrdinov bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a vedie k nemu náučný chodník.

 

 

V každej z okolitých dedín a obcí v blízkosti Lazov pod Makytou sa nachádzajú mnohé historicky cenné kostolíky alebo kaplnky, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Za poznaním ich histórie a krás sa treba vybrať priamo do dedín nášho regiónu. 

 

 

V neďalekej obci Dohňany (vzdialenej od hotela autom/autobusom 20 min) sa nachádza Dujkov mlyn. Milovníci tradičných remesiel si v tomto zrekonštruovanom mlyne z roku 1936 určite prídu na svoje. Bol postavený na elektrický pohon, pričom elektrickú energiu vyrábali Francisciho turbíny. V priestoroch mlynu majú návštevníci možnosť oboznámiť sa s remeslom mlynárov, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. V bezprostrednej blízkosti mlyna je vybudovaný remeselný dvor, ktorý vytvoril priestor pre organizovanie rôznych podujatí na podporu tradičných remesiel a ukážky manuálnych prác pre všetky vekové kategórie. Prehliadku Dujkovho mlyna je možné si vopred dohodnúť so sprievodcom, a to telefonicky prípadne si zarezervovať prehliadku mimo otváracích hodín na telefónnych číslach 042/445 0912 alebo 0908 747 438.

 

 

 

 

 

 

V obci Dohňany sa nachádza aj Dom kultúrnych tradícií, ktorého cieľom je zachovať kultúrne tradície a poukázať na bohatú históriu a špecifický ráz nášho kraja. Vďaka fondom z Európskej únie sa podarilo obci zrekonštruovať schátralú budovu kultúrneho domu a od roku 2010 tak môžu návštevníci spoznať tradičné prvky folklóru, ľudové kroje z regiónov Púchovskej doliny, ale môžu vidieť aj viaceré dokumenty a historické fotografie viažuce sa k histórii nášho kraja. Súčasťou Domu kultúrnych tradícií je aj javisko s hľadiskom, ktoré umožňuje organizovanie rôznych podujatí, ako sú folklórne festivaly či divadelné predstavenia. Možnosť rezervovať si prehliadku máte na tel. číslach 042/445 0912 alebo 0908 747 438.

 

 

 

 

V Dohňanoch sa nachádza aj Pamätná izba obce a to v rekonštruovanej budove starej školy, ktorá návštevníkom ponúka pohľad do histórie obce prostredníctvom úradných dokladov, pracovných nástrojov a odevov. Je otvorená v utorok a štvrtok v čase od 15,00 do 19,00 hod a prehliadku je potrebné dohodnúť si telefonicky na tel. čísle 042/445 0912. 

 

Pre milovník agroturistiky je tu Farma Grunt,ktorá sa nachádzav obci Zbora (len 22 minút autom/autobusom od hotela) v prostredí majestátnej prírody, mimo ruchu mesta. Je vedená v rodinnom duchu a venujú sa v nej hlavne chovu Shetlandských pony. Okrem poníkov tu však nájdete aj mnoho iných zvieratiek ako kozičky, zajačiky, psíkov či mačičky. S malými poníkmi sa môžete nielen vyfotiť, ale si aj zajazdiť. Jazdecký klub Púchov vám ponúka výučbu jazdy pre začiatočníkov, pokročilých, trénovanie parkúru a horsemanship. Kontakt: 0911 132 576.

 

 

 

 

 

 

V najbližšom meste Púchov (26 min jazdy autom/autobusom od hotela) sa nachádza Župný dom. Ide o barokovo-klasicistickú budovu, ktorú dal na konci 18. storočia postaviť Imrich Marczibányi. Pôvodne bola využívaná ako soľný sklad a úrad. Dnes je Župný dom sídlom Múzea púchovskej kultúry a nachádzajú sa v nej aj obradné a reprezentačné priestory mesta. Múzeum približuje dedičstvo ľudí, ktorí obývali počas druhého storočia pred naším letopočtom horné Považie. Výskumu púchovskej kultúry sa začal venovať koncom 19. storočia amatérsky archeológ Emil Hoening, ktorého objavy múzeum vystavuje. Župný dom predstavuje projekt, ktorého hlavným cieľom je vytvorenie multimediálneho, interaktívneho a nezávislého kultúrno-vzdelávacieho priestoru v meste Púchov. 

V Púchove môžete obdivovať aj mnohé ďalšie pamiatky ako napr. Pamätnú faru z roku 1904, novogotický kostol evanjelickej cirkvi z roku 1880 (s renesančným oltárom ešte z roku 1643), Kostol rímsko-katolíckej cirkvi v Púchove a v Horných Kočkovciach, Barokovú kaplnkú Panny Márie z roku 1746 či Sochu svätého Jána Nepomuckého z roku 1733. 

 

 

 

 

Kúpele Nimnica (34 min autom/autobusom od hotela) sú najmladšími kúpeľmi na Slovensku. Prírodná liečivá voda je vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo – sodná, jódová, so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov, slabo kyslá, studená, a hypotonická. Prameň, ktorý zásobuje kúpele bol náhodne nájdený pri stavbe Nosickej priehrady v roku 1952. Svoje služby poskytujú od roku 1953. Liečia široké spektrum chorôb u dospelých aj detských pacientov. Okolitý lesopark ponúka možnosť nenáročnej vychádzky, pre náročnejších je určený turistický chodník od kúpeľov až na vrch Holíš. 

 

 

 

 

 

 

V blízkosti kúpeľov sa nachádza Salaš Nimnica, kde sa venujú chovu oviec a produkty z chovu predávajú v reštaurácii, ktorá je súčasťou salaša. Ak máte radi ovčí syr, žinčicu alebo jahňacie mäso, určite sa zastavte. 

 

Vodná nádrž Nosice (alebo aj Priehrada mládeže) je vodná nádrž na rieke Váh pri obci Nosice, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1949 - 1957. Je súčasťou Vážskej kaskády a slúži viacerým účelom. Napríklad na vyrovnávanie prietokov Váhu, výrobu elektrickej energie, ochranu pred povodňami, ale aj oddych, rybárstvo, člnkovanie a plachtenie. V okolí nádrže je viacero turistických chodníkov a cyklotrás.

 

 

 

 

Slovenské Sklárske múzeum v Lednických Rovniach (34 minút autom/autobusom od hotela) je miestom, ktoré sa určite oplatí navštíviť. V Lednických Rovniach v roku 1892 založil Jozef Schreiber skláreň, ktorá funguje až dodnes. Svojimi umeleckými výrobkami je známa aj v zahraničí. Múzeum bolo zriadenie v roku 1988 v krásnom barokovom kaštieli, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 1860 v romantickom slohu. Kaštieľ bol sídlom majiteľov sklární. Okolo neho sa rozprestiera park s botanickou záhradou o rozlohe 20 hektárov, kde rastú domáce aj cudzokrajné dreviny. Múzeum má celoslovenskú pôsobnosť so zameraním na sklársku výrobu na Slovensku a v súčasnosti uchováva okolo 3 650 zbierkových predmetov. Múzeum zachytáva dejiny skla a nachádzajú sa tu archeologické nálezy a vzácne ukážky stredovekého úžitkového skla, nástroje a pomôcky sklárov, mapy historických a súčasných sklární. Úžasným je pantograf z roku 1896, ktorý slúžil na pantografické zdobenie sklených výrobkov. K dispozícii je výklad v slovenčine alebo 6 cudzích jazykoch, audiovizuálny program, videofilmy a predaj suvenírov (pohľadnice, tašky, dekoratívne fľaše). V blízkosti múzea je aj značková predajňa skla.

Kontakt: 042/ 4601280/281, Po - Pia 07.00 – 14.00.

 

 

 

 

 

 

Kaštieľ v Bohuniciach (vzdialený 43 km od hotela) bol vybudovaný v duchu historického romantizmu v druhej polovici 17. storočia. Patril šľachtickému rodu Medňanských, neskôr sa stal majetkom Žigmunda (brat Ľudmily Podjavorinskej) a Pavlíny Riznerovcov. Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach v rokoch 2010 – 2012 bol kaštieľ sprístupnený verejnosti ako Múzeum regiónu Bielych Karpát. V jeho priestoroch môžete nájsť pestré expozície z obdobia medzivojnových a povojnových čias. Uvidíte tu expozíciu skla z Lednických Rovní, etnografickú expozíciu, motocykle, ktoré sa po 2. svetovej vojne vyrábali v Považských strojárňach, voskové figuríny rôznych známych osobností a galériu diel akademického maliara Jána Matejku.

Kontakt: muzeum@obecbohunice.sk, 0911 492 274, otváracie hodiny streda - piatok 8:00 - 15:00, párna nedeľa 14:00 – 18:00.

 

 

 

 

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici (40 minút autom/autobusom od hotela) bolo zriadené v roku 1984. V zbierkach sú sústredené predmety prírodovedného charakteru z oblasti geológie, botaniky a zoológie a spoločenskovednú oblasť reprezentujú zbierky archeológie, etnológie a histórie. Osobitná pozornosť je venovaná histórii strojárenstva v Považskej Bystrici a môže sa pýšiť zbierkou 54 kusov historických motocyklov, ktoré sa vyrábali v považskobystrických strojárňach. 

Považský hrad stojí na bradle vo výške 497 m. n. m. História hradu je veľmi bohatá a siaha až do stredoveku, ale osídlenie hradného kopca a jeho využívanie na obranné účely je omnoho staršie. Počiatky osídlenia siahajú do obdobia púchovskej kultúry a dokonca sa na hradnom vrchu našla keltská minca. Prvá písomná zmienka o hrade sa datuje z roku 1316 a bol v držbe Matúša Čáka Trenčianskeho. Hrad bol viackrát poškodený a spustošený, v súčasnej dobe sa hrad obnovuje, aby bol chránený a revitalizovaný. 
 

 

 

 

 

 

Ak máte chuť a časový priestor, môžete si naplánovať výlety aj do vzdialenejších kútov nášho regiónu. Okolie je doslova posiate hradmi, kaštieľmi a historicky významnými budovami. Určite nevynechajte mesto Trenčín - jeho slávnu históriu, ktorá je spájaná s Trenčianskym hradom, ale v meste nájdete aj mnohé iné historické skvosty. Zo známych hradov môžete navštíviť aj hrad Strečno, Hričovský hrad či Beckov. 

 

 

 

 

Pre deti ale aj dospelých, ktorí majú radi agroturistiku je rajom Gazdovstvo Uhliská pri Trenčianske Závade.Tí, ktorí majú radi adrenalín určite odporúčame lanové centrum Tarzania priamo v trenčianskom lesoparku Brezina. A milovníci ľudovej architektúry si na svoje prídu v rázovitej obci Čičmany, v ktorej sa nachádzajú zachovalé drevenice zdobené krásnymi ornamentmi. 

 

 

Pri výlete za kultúrou sa ubytujte u nás

 

 Kontakt

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia